جشن آبانگان، جشن روز 10 آبان است که یکی دیگر از جشن های اصیل ایرانی است که سالیان سال برگزار می شده است و مانند دیگر جشن های ایرانی در نزد مردم محبوبیت فراوانی داشته است. این جشن برای ستایش و نیایش ایزدبانو آناهید که ایزد آب های روان بوده است برپا می شده است.

 

 

آب مظهر پاکی و زیبایی و سرسبزی است و مردم ایران باستان برای آب ارزش و احترام بسیاری قائل بوده اند، آنها خود را در آب های روان شستشو نمی دادند و آب دهان و ... در آب روان نمی انداختند و به آناهید خدای آب احترام بسیاری می گذاشتند و به همین دلیل آب تقدس بالایی برای مردم ایران زمین داشته است.

 

 

«جشن آبانگان» جشنی است در گرامیداشت سیاره درخشان «اَنَهیتَه / آناهید (زهره)» و رود پهناور و خروشان «اردوی / آمو (آمودریا)»، و بعدها ایزدبانوی بزرگ «آب»­ها در ایران (غیاث آبادی، 1382،ص77).


«اَردوی سوره اَناهیتا» Ardavi – Sura Anāhita ایزد‌بانویی ایرانی مشهوری است كه نقش مهمی در آیین­ های ایرانی دارد و پیشینه ­ی ستایش و بزرگداشت این ایزد بانو در فرهنگ ایرانی به دوره­ های پیش از زرتشتی در تاریخی ایران می­رسد.

 

 

در کتاب اوستا 
بخش بزرگی در کتاب اوستا به نام «آبان یشت»(یشت پنجم) که یکی از باستانی­ ترین ِیشت­ها می­باشد به این ایزد بانو اختصاص دارد، در این یشت، او زنی است جوان، خوش اندام، بلند بالا، زیبا چهره، با بازوان سپید و اندامی برازنده، كمربند تنگ بر میان بسته، به جواهر آراسته، با طوقی زرین بر گردن، گوشواری چهارگوش در گوش، تاجی با سد ستاره ­ی هشت گوش بر سر، كفش­هایی درخشان در پا، با بالاپوشی زرین و پرچینی از پوست سگ آبی. اَناهید گردونه­ای دارد با چهار اسب سفید، اسب­های گردونه­ ی او ابر، باران، برف و تگرگ هستند.

 

جشن آبان روز

 

او در بلندترین طبقه­ ی آسمان جای گزیده است و بر كرانه­ ی هر دریاچه ­ای، خانه­ ای آراسته، با سد پنجره­ ی درخشان و هزار ستون خوش تراش دارد. او از فراز ابرهای آسمان، به فرمان اهورامزدا، باران و برف و تگرگ را فرو می ­باراند. نیایشگاه­ های آناهیتا معمولا در كنار رودها برپا می­شده و زیارتگاه­ هایی كه امروزه با اسامی دختر و بی بی مشهور هستند و معمولا در كنار آن­ها آبی جاری است، می­توانند بقایای آن نیایشگاه­ ها باشند.

 

 

برخی حتی سفره ­های نذری با نام بی بی (همچون بی بی سه شنبه) را بازمانده­ ی آیینهای مربوط به آناهیتا می­دانند. آناهیتا همتای ایرانی «آفرودیت»، الهه ی عشق و زیبایی در یونان و «ایشتر»، الهه­ ی بابلی، به شمار می ­رود. واژه­ ی «آب» که جمع آن «آبان» است در اوستا و پهلوی «آپ» و در سانسکریت «آپه» Apa و در فارسی هخامنشی «آپی» می باشد.

 

 

این آخشیج (عنصر) همانند آخشیج­های اصلی دیگر چون آتش و خاک و هوا در آیین­های ایرانیان باستان مقدس است و آلودن آن گناهی بس بزرگ است. برای هریک از چهار آخشیج امشاسپندی (فرشته) ویژه نامگذاری شده است. به گواهی اوستا و نامه­ های دینی پهلوی، ایرانیان آخشیج­های چهارگانه را که پایه­ ی نخستین زندگی است، می­ ستودند.
 

 

در جشن آبانگان، پارسیان به ویژه زنان در کنار دریا یا رودخانه­ ها، فرشته­ ی آب را نیایش می کنند. ایرانیان کهن آب را پاک (مقدس) می­ شمردند و هیچ­گاه آن ­را آلوده نمی­کردند و آبی را که اوصاف سه­ گانه­ اش (رنگ - بو - مزه) دگرگون می­شد برای آشامیدن و شستشو به­ کار نمی­ بردند.

 

در جشن آبانگان، پارسیان به ویژه زنان در کنار دریا یا رودخانه­ ها، فرشته­ ی آب را نیایش می کنند

 

«هرودوت» می­آورد :
«... ایرانیان در میان آب ادرار نمی­کنند، آب دهان و بینی در آن نمی­اندازند و در آن دست و روی نمی­شویند ...»

 

«استرابون» جغرافی دان یونانی نیز می ­آورد :
«... ایرانیان در آب روان، خود را شستشو نمی­ دهند و در آن لاشه، مردار و آن­چه که نا پاک است نمی­ اندازند ...»

 

جشن آبانگان

 

در برگردان فارسی آثارالباقیه ابوریحان بیرونی می­ خوانیم :
«... آبان روز دهم آبان ماه است و آن را عید می­دانند که به جهت همراه بودن دو نام، آبانگان می­گویند. در این روز زو Zoo پسر طهماسپ از سلسله­ ی پیشدادیان به شاهی رسید، مردم را به کندن قنات­ها و نهرها و بازسازی آن­ها فرمان داد، در این روز به کشورهای هفت­گانه خبر رسید که فریدون، بیوراسب (ضحاک - آژی دهاک) را اسیر کرده، خود به پادشاهی رسیده و به مردم دستور داده است که خانه و زندگی خود را دارا شوند...»

 

 

در روایت دیگرى آمده است كه پس از هشت سال خشكسالى در ماه آبان باران آغاز به باریدن كرد و از آن زمان جشن آبانگان پدید آمد.
زرتشتیان نیز در این روز همانند سایر جشن­ها به آدریان­ها (آتشكده­ ها) مى ­روند و پس از آن براى گرامیداشت مقام فرشته­ ی آب­ها، به كنار جوى­ها و نهرها و قنات­ها رفته و با خواندن اوستاى آبزور (بخشى از اوستا كه به آب و آبان تعلق دارد) كه توسط موبد خوانده مى ­شود، اهورامزدا را ستایش كرده و درخواست فراوانى آب و نگهدارى آن را كرده و پس از آن به شادى مى­ پردازند. جالب این­جاست كه مى­ گویند اگر در این روز باران ببارد، آبانگان به مردان تعلق گرفته و مردان تن و جان خویش را به آب می سپارند و اگر بارانى نبارد، آبانگان زنان است و زنان آب تنى مى­ كنند.

 

 

جشن های اصیل ایرانی بسیار فراوان است و مردمان ایران زمین تمام موهیبت های طبیعی را ارزشمند می شمرده اند و به جشن و پایکوبی می پرداخته اند و در کنار این جشن ها رفتار و روش استفاده درست از موهبت های طبیعی را به بچه ها و دیگر افراد گوشزد می کرده اند. سال هاست جشن های ایرانی به دست فراموشی سپرده شده است و فقط جشن یلدا و نوروز برگزار می شود و دیگر جشن های ایرانی از بین رفته است و امید است روزی این جشن ها به تقویم ایرانی اضافه شود و همه ی مردم این روزها را جشن بگیرند.

برگشت به بالا