ماندلیک اسید در جوانی و شادابی پوست تاثیر به سزایی دارد. ماندلیک اسید (Mandelic acid) یک اسید آلفا هیدروکسی کربوکسیلیک است که به صورت طبیعی در برخی از گیاهان و میوه ها مانند بادام یافت می‌شود.این ترکیب شیمیایی به دلیل خصوصیات قابل توجهی که دارد، به عنوان یک ماده فعال در تولید کرم ها و لوسیون های پوستی و همچنین محصولات آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

خواص این اسید از جمله توانایی کاهش رنگدانه های پوستی و پاک کنندگی منافذ باز پوست می‌باشد. همچنین ماندلیک اسید به دلیل خطر کمتری نسبت به سایر اسیدهای آلفا هیدروکسی، به طور گسترده ای در صنایع آرایشی به عنوان یک ماده فعال استفاده می‌شود.اگر به دنبال استفاده از محصولات پوستی با خواص ضد التهابی و  روشن کننده هستید، محصولاتی که ماندلیک اسید در ترکیبات آن‌ها وجود دارد را به عنوان یکی از گزینه های خود در نظر بگیرید.

 

ماندلیک اسید یکی از انواع آلفا هیدروکسی اسیدها است که با برداشتن لایه سطحی پوست و تحریک رشد پوست جدید و سالم برای موارد مختلف از جمله بسته شدن منافذ پوست ، کدر شدن ، آکنه ، هایپرپیگمانتاسیون ، جوانسازی و سایر مشکلات پوست کمک میکند.از آنجا که لایه برداری پوست بعد از استفاده از آلفاهیدروکسی اسیدها ( AHA ) باعث حساسیت به نور می شود ، بعد استفاده از ماندلیک اسید نباید بدون ضد افتاب و کلاه محافظ در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرید.

 

 

احتیاط لازم قبل استفاده از ماندلیک اسید برای پوست


• استفاده همزمان ماندلیک اسید و رتینول میتواند منجر به خشکی بیش از حد ، قرمزی و حساسیت پوست شود بنابراین باید مصرف رتینول یا رتین آ حداقل 3 – 5 روز قبل از مصرف اسید ماندلیک قطع شود.

• حداقل از دو هفته قبل از استفاده ماندلیک اسید باید هر گونه تماس با داروهای اسیدی را قطع کرده باشید.

• از ماندلیک اسید نباید روی پوست برنزه شده یا آفتاب سوخته استفاده شود.

• در صورتی که به بادام حساسیت دارید ، مصرف ماندلیک اسید برای شما ممنوع است.

• بعد از لایه برداری از هر گونه فعالیتی که باعث عرق کردن می شود اجتناب کنید.

• بعد از لایه برداری از نور مستقیم خورشید اجتناب کنید چرا که پوست شما نسبت به اشعه ماورا بنفش خورشید حساس تر خواهد شد.

• قبل استفاده از ماندلیک اسید بهتر است پوست تان را به صورت مداوم با کرم های آبرسان تقویت کنید تا بعد از لایه برداری احتمال سوزش و پوسته پوسته شدن را کاهش دهید.

 

 

ماندلیک اسید چیست؟
نام ماندلیک اسید ، از کلمه آلمانی ماندل mandel به معنی بادام گرفته شده است ، آلفا هیدروکسی اسیدی ( AHA) است که از بادام تلخ استخراج می شود.انواع AHA طی فرایندی به نام دسموزوم باعث شل شدن اتصالات بین سلول های سطحی پوست می شوند و ریزش طبیعی لایه سطحی پوست را تسریع کرده و باعث می شود که پوستی شاداب تر و روشن تر داشته باشیم.

 

اندازه ذرات ماندلیک اسید در مقایسه با سایر آلفا هیدروکسی اسیدها از جمله اسید گلیکولیک و اسید لاکتریک ، بزرگتر است بنابراین آهسته تر و یکنواخت تر جذب پوست می شود و اثر ملایم تری روی پوست دارد و مدت زمانی طولانی تر روی پوست باقی می ماند بنابراین احتمال این که باعث تحریک پوست شود ، کمتر است.از آنجا که ماندلیک اسید محلول در روغن است بر خلاف اسید گلیکولیک و لاکتیک که محلول در آب هستند و فقط روی لایه های سطحی پوست اثر می گذارند ، میتواند به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کند.
 

 

تفاوت ماندلیک اسید با گلیکولیک اسید
اسید ماندلیک و اسید گلیکولیک هر دو لایه بردار شیمیایی از گروه آلفا هیدروکسی اسیدها هستند ولی اندازه مولکول های اسید گلیکولیک بسیار کوچکتر است و سریعتر به پوست نفوذ می کند و تاثیر چشم گیرتری در کوتاه مدت دارد.اسید ماندلیک از بادام گرفته می شود ولی اسید گلیکولیک از نیشکر و چند منبع دیگر.اسید ماندلیک محلول در روغن است ولی اسید گلیکولیک محلول در آب .

 

 

فواید ماندیلک اسید در جوانی و شادابی پوست
ماندلیک اسید یک لایه بردار شیمیایی است و به جای این که مانند اسکراب پوست را بسابد ، با لایه سطحی که سلولهای قدیمی پوست را تشکیل می دهند ، واکنش داده و لایه برداری پوست را تسریع میکند.

 

لایه برداری پوست میتواند منجربه افزایش گردش سلولی و سفت شدن پوست ، کاهش اندازه منافذ پوست ، کاهش آکنه و روشن و درخشان شدن پوست شود.استفاده منظم از ماندلیک اسید برای پوست باعث روشن و شفات تر به نظر رسیدن پوست خواهد شد.

 

برای رفع آسیب های ناشی از نور خورشید هم میتوانید از این اسید استفاده کنید.

ماندلیک اسید بهترین انتخاب برای پوست های تیره است چرا که خاصیت ملانوتوکسیک ندارد بنابراین با حمله به ملانوسیت ها باعث تیره شدن رنگ پوست نخواهد شد. بلکه باعث کاهش لک های تیره ناشی از آکنه یا آفتاب خواهد شد.

 

لایه برداری با اسید ماندلیک برای افرادی که پوست تیره دارند بسیار مناسب است و احتمال هایپرپیگمانتاسیون ، حساسیت به نور و ایجاد اسکار بعد از لایه برداری را کاهش میدهد.

 

ماندلیک اسید با آزاد کردن سلولهای متصل به سطح پوست ، گردش سلولی را افزایش داده و باعث کاهش آثار آسیبهای پوستی ، لک های تیره ناشی از نور خورشید و آکنه می شود.

 

ماندلیک اسید خاصیت ضد باکتری قوی دارد که در کنار خاصیت لایه برداری ملایم و فعال کردن گردش سلولی ، منجر به بهبود آکنه ، کدری پوست ، ناهمواری های سطح پوست ، هایپرپیگمانتاسیون و خطوط ریز سطح پوست می شود.

برگشت به بالا